Badania i testy - informacje.

Badania i testy - informacje.

Szanowni Rodzice.

W celu prawidłowego przygotowania zawodników do uprawiania piłki nożnej, w celu zoptymalizowania treningu Zarząd Klubu oraz sztab szkoleniowy Unii 2003 namawia do wzięcia udziału w badaniach sprawnościowych. Prosimy o zapoznanie się z poniższym tekstem przygotowanym przez Trenera Jarka.

Udział w badaniach jest dobrowolny. Gdyby zdecydowali się Państwo na wysłanie syna na testy prosimy o informacje do Trenera.

Testy oceny funkcjonalnej i motorycznej Unii Warszawa 2003

  1. Ocena wieku kostnego (biologicznego )

Metoda określenia tzw. wieku biologicznego dziecka na podstawie oceny dojrzewania jego kości.

Wiek biologiczny jest ogólnym miernikiem poziomu rozwoju dziecka. W tym celu wykonuje się zdjęcie rentgenowskie nadgarstka kończyny górnej niedominującej (zwykle lewej) i porównuje się obraz rozwoju kości ze specjalnym atlasem.

Za pomocą wieku kostnego, stosując odpowiednie tabele lub programy komputerowe możliwe jest obliczenie wzrostu, jaki osiągnie dziecko w życiu dorosłym. Jest to również badanie przydatne w diagnostyce zaburzeń wzrastania.

  1. Analiza składu ciała
  • S.L.M – masa mięśniowa (kg)
  • T.B.W. – zawartość wody całkowitej w organizmie (%)
  • B.M.I. – indeks masy ciała
  • P.B.F. – procentowa zawartość tkanki tłuszczowej (%)
  1. Szybkość – Speed Test

Standardowy pomiar szybkości w Sprint Teście wykonywany jest na odcinkach 5, 10 i 30 metrów. Dzięki wynikom mamy możliwość śledzić indywidualny rozwój każdego z badanych zawodników, dopasować charakter treningu, ocenić predyspozycje badanego do uprawianej dyscypliny lub pozycji.

Wiedząc, że wyniki testu sprinterskiego są silnie skorelowane z siłą mamy możliwość w bardzo precyzyjny sposób zaplanować pracę nad interesującymi nas aspektami pracy siłowej, odpowiednio dobrać ćwiczenia oraz kierunek ruchu.

  1. Czas reakcji – BLINK

Badanie psychomotoryczne na urządzeniu Blink, który służy do pomiaru czasu reakcji, sprawdzenia pola widzenia, a także do oceny prawidłowych i błędnych decyzji u zawodnika. Urządzenie Blink wyznacza nowe trendy w badaniu sportowców. Dzięki niemu poznajemy nowe aspekty, które jeszcze niedawno były nieznane i nietrenowane.

Na co dzień urządzenie Blink używane jest między innymi w ośrodkach zajmujących się treningami personalnymi dla kierowców Formuły 1!

pastedGraphic.png

  1. Czas reakcji i poruszanie wielokierunkowe z piłką

Czas reakcji mierzymy także przy pomocy systemu Smart Speed tak konstruując test, aby w najwierniejszy sposób odzwierciedlał on dyscyplinę, w której zawodnik występuje.

Zawodnik znajduje się z piłką w środku pola o bokach 7x7m. Na sygnał świetlny zawodnik musi uderzyć piłkę o bandę ustawioną w odpowiedniej konfiguracji, która jest połączona z fotokomórką Smart Speed.

Test wykonywany jest z określonym limitem czasu lub z konkretną liczbą uderzeń piłki o bandę.

pastedGraphic_1.png

  1. Ocena reakcji sił podłoża – skoczność

Przy pomocy systemu Smart Jump i wnikliwej analizy wykonanego rodzaju skoku jesteśmy w stanie ocenić siłę kończyn dolnych oraz dokładnie dobrać parametry treningowe w celu poprawy wyników i dalszego rozwoju ocenianych cech motorycznych.

Standardowy pomiar reakcji sił podłoża obejmuje trzy rodzaje skoków: skok z przysiadu (Squat Jump - SJ), wyskok z przysiadu z zamachem (Counter Movement Jump - CMJ) oraz wyskok po wcześniejszym zeskoku z platformy o różnej wysokości (Drop Jump - DJ).

Dzięki wynikom możemy wnikliwie ocenić jak zawodnik wygląda w chwili obecnej oraz jaki charakter pracy jest mu najbardziej potrzebny, aby się rozwijać. Porównanie wyżej wymienionych skoków daje nam także ocenę rozwoju koordynacji i poziomu stabilizacji badanego. Możemy też w bardzo przejrzysty sposób określić zalecenia do treningu siłowego i skocznościowego.

Mierzymy:

  • wysokość skoku
  • długość lotu
  • współczynnik RSI - iloraz siły skoku i czasu kontaktu z podłożem w DJ; im wyższy skok przy krótszym czasie amortyzacji i odbicia tym wyższa wartość wskaźnika RSI

pastedGraphic_2.png pastedGraphic_3.png

  1. FMS Test

Functional movement screen – koncepcja 7 testów ruchowych stosowanych do oceny stanu zawodnika, ale również, jako punkt wyjścia do działań korekcyjnych i treningowych. Wynik każdej próby oceniany jest w skali od 0 do 3.

Na podstawie uzyskanego wyniku mamy możliwość zaplanowania indywidualnego treningu. Pracujemy nad słabymi punktami w zakresie siły mięśniowej, długości mięśni czy stabilizacji, prowadząc do poprawy parametrów motorycznych i rozwoju sportowego zawodnika.

  • Test głębokiego przysiadu (deep sguat) – ocena mobilności i stabilności w obrębie bioder, kolan i stawów skokowych
  • Test przeniesienia nogi nad płotkiem (hurdle step) – funkcjonalna ocena mobilności i stabilności całego łańcucha kinematycznego kończyny dolnej i tułowia
  • Przysiad w wykroku (in line lunge) – funkcjonalna ocena mobilności i stabilności całego łańcucha kinematycznego kończyny dolnej oraz jego komponentów podczas zadania asymetrycznego
  • Ocena mobilności obręczy barkowej (schoulder mobility) – ocena mobilności obręczy barkowej podczas łączonych ruchów sięgania
  • Aktywne uniesienie wyprostowanej nogi (active straight leg raise) – ocena zakresu ruchu mięśni grupy kulszowo-goleniowej przy ustabilizowanej miednicy.
  • Ugięcie ramion w podporze (trunk stability push up) – ocena stabilności tułowia w płaszczyźnie strzałkowej podczas symetrycznej pracy ramion.
  • Test stabilności rotacyjnej tułowia (rotational stability) – ocena wielopłaszczyznowej stabilności tułowia w połączeniu z niezależnymi ruchami kończyn dolnych i górnych.

Komplet wszystkich testów posłuży do opracowania indywidualnych programów w celu korekcji i wzmocnienia wymaganych cech u zawodników.

Jednocześnie pozwoli na wdrążenie odpowiedniego toku pracy z zawodnikiem oraz opracowaniu kompletnego programu szkolenia dla całego zespołu.

Co jesteśmy w stanie wyczytać z badań ?

  • słabe i dobre strony zawodnika
  • aktualne możliwości sprinterskie, siłowe, skocznościowe, gibkościowe, czas reakcji oraz podejmowanie decyzji przez zawodnika
  • predyspozycje do uprawiania danej dyscypliny
  • wykorzystanie potencjału zawodnika poprzez dopasowanie pozycji do jego mocnych stron
  • ocena techniki biegu, sprawności i mobilności stawów
  • przewidywanie przyszłych wyników
  • ocena rozgrzewki, czy jest odpowiednia dla danego zawodnika
  • ocena rozwoju osobniczego na danym etapie
  • parametry składu ciała

Badania zostaną przeprowadzone dwukrotnie

  • przed końcem aktualnego sezonu 16/17.06.2015
  • przed rozpoczęciem kolejnego – koniec sierpnia 2015

Komplet badań zostanie przedstawiony osobno każdemu zawodnikowi z rozpiską do pracy nad konkretnymi cechami w okresie wakacji i po weryfikacji.

Dodatkowo na koniec rundy jesiennej sezonu 2015/16 zostanie opublikowane szczegółowy raport z przeprowadzonych badań z wynikami po wprowadzeniu korekt i odpowiedniego treningu.

Wszystkie badania służą do poprawy, jakości pracy i rozwoju każdego młodego zawodnika tak, aby odpowiednio dobrać metody treningowe, które pozwolą osiągnąć ogólnorozwojowy postęp.

Koszt badań

  • Testy motoryczne 150 zł
  • Ocena wieku biologicznego 42 zł przeprowadzona jednorazowo w czerwcu

Badania będą przeprowadzane w dwóch placówkach

Centrum przygotowania motorycznego http://www.sportopedic.pl/

Wiek kostny (biologiczny) http://www.rentgen.pl/uslugi_25_RWIEK.html

 

Komentarze

Dodaj komentarz
do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości